wtorek, 30 sierpnia 2016

IV Międzynarodowy konkurs pianistyczny Liszta Ferenca

W przyszłym tygodniu to Budapeszt zamieni się w muzyczną stolicę świata. Tegoroczny IV Międzynarodowy konkurs pianistyczny Liszta Ferenca będzie się odbywał w stolicy Węgier, gdzie, na podstawie werdyktu jury, spośród biorących udział uczestników, zostanie wyłoniony zwycięzca. 

Oprócz nagrody pieniężnej, będzie miał on możliwość występowania nawet na największych salach koncertowych świata.


Zwiastun konkursu:



Historia koncertu sięga roku 1933, kiedy to pierwszą nagrodę otrzymała pianistka Annie Fischer, która do udziału w rywalizacji została namówiona przez swojego nauczyciela, a 3 tygodnie przed koncertem podobno cały czas nie umiała jeszcze grać z pamięci Koncertu Fortepianowego es-dur.






Lista tegorocznych uczestników do wglądu pod tym linkiem:
http://zeneiversenyek.hu/versenyzok/

Konkurs należy do jednych z najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych kraju. 
Warto śledzić również wydarzenia towarzyszące jak np. tzw. karnawał fortepianowy”

Zachęcam, do czytania najnowszych wydarzeń dotyczących konkursu, przebiegu konkursu oraz kibicowania swoim faworytom.


Profil na facebooku:
https://www.facebook.com/LisztPianoCompetition/

Strona festiwalu:
http://zeneiversenyek.hu/rolunk/

środa, 17 sierpnia 2016

Manoya

Manoya urodziła się na Węgrzech, gdzie od dzieciństwa otaczała ją muzyka. W wieku 5 lat złożyła deklarację: po całym dniu słuchania różnych stacji radiowych, poszła do swojej mamy i powiedziała: "Mamo, wszystko w muzyce już zostało napisane, co ja w takim razie będę robić?"
Mimo wszystko, wytworzyła swój własny głos.

Śpiewała sola w lokalnym kościele i zasmakowała w świecie opery. Mając kilkanaście lat zaczęła śpiewać jazz i nawet próbowała swoich sił jako tancerka i aktorka Narodowego Teatru w Segedzie. Szybko dała się wciągnąć w prace w studio i jeszcze jako student uniwersytetu w 2003 roku rozpoczęła karierę wokalistki w jednym z najbardziej popularnych w tamtym czasie zespołu muzyki elektronicznej - pop: NEO, który stworzył m.in. soundtrack do filmu "Kontrolerzy".


"NEO - Kontroll"

"NEO- Szerelem"


Mieli oni okazję być supportem do takich grup jak Massive Attack, Dave Gahan, Duran Duran czy Kasabian. Dzięki bogatemu wachlarzowi umiejętności wokalnych Enikő dostała liczne zaproszenia do koncertowania m.in. z zespołami takimi jak: David Bowie Cover Band, Zagar feat. Underground Divas, The trousers, Vote Richmon, Occam, FreshFabrik, TYC, miała również okazję wystąpić w kilku programach charytatywnych MTV.

Oprócz wrodzonej muzykalności, posiada ogromne pragnieniem zdobywania wiedzy i chęci do odkrywania kwestii związanych ze środowiskiem, metapsychiką i parapsychologią. Zaprowadziło ją to do odbywania kursów w tych tematach, a ostatecznie wyruszyła w podróż do Indii, Nepalu i na Środkowy Wschód, której intencją było zebranie starożytnych technik leczenia głosem i różnymi frekwencjami, które mogą być stosowane w muzyce i przynosić korzyść wszystkim.

Następnie Enikő nawiązała długodystansową współpracę z zespołem Occam i Tiborem, który został jej producentem i inżynierem muzycznym, kiedy po 14 latach pisania piosenek na pianino i gitarę postanowiła wydać album solowy, wtedy właśnie nadano jej przydomek "Manoya" i powstał album łączący w sobie jej Anglosaskie, i popowo-rockowo-folkowe wpływy z dodatkowym posmakiem wschodnio- mistycznej mądrości i doświadczenia, pt. "Rebirth".




niedziela, 14 sierpnia 2016

Wino i salsa - Révész Richárd

Dzisiejszy artysta łączy w sobie dwa istotne elementy. Oprócz bycia jednym z najsłynniejszych pianistów węgierskiej sceny jazzowej, zalicza się również do osób propagujących kulturę latynoamerykańską w kraju. Celem zespołu Révész Richárd Latin Trio jest również zapoznanie szerszej publiczności z muzyką kubańską. Dzięki temu, że grupa cieszy się dużym uznaniem ma często okazję do koncertowania, nawet i w dość nietypowych miejscach,wśród nich znajduje się np.słynny, doroczny Gere Jazz Fesztivál, promujący wino, gastronomię i muzykę jazzową.

Szczegóły i wywiad z Richárdem: http://pinceszet.gere.hu/en/tag/salsa-with-wine-interview-with-richard-revesz/


Z racji, że Węgry słyną również z wina, polecam również uwadze krótki filmik, który powstał podczas wymiany Erasmus na Węgrzech :)