sobota, 28 lutego 2015

Lajkó Félix

   Siła jaką posiada Félix Lajkó jest oszałamiająca, Na jego stronie internetowej widnieje informacja że osiągnął poziom alfa i omega, w którym znikają style i gatunki, a liczy się tylko muzyka, nie ważne czy to blues, skrzypce, flet czy cytra. Tak rozległy i barwny wachlarz barw, kolorów i dźwięków nie zdarza się często. Jest on muzykiem wszechstronnym:  Jego skrzypce są w stanie wysłać nas w podróż na łono spokojnej natury, by potem dosłownie za moment rozpętać tornado, z którego ciężko znaleźć drogę ucieczki, przytłaczające niczym sztorm na morzu. Jest multiinstrumentalistą z bardzo rozbudowaną wrażliwością emocjonalną. Powszechna jest opinia, że to on sam jest instrumentem. Swoistym medium pomiędzy światem zewnętrznym a sobą samym. Wędruje odkąd wyruszył z Szabadki do Budapesztu z pierwszymi pożyczonymi skrzypcami i cytrą. Urodził się w 1974 roku w Serbskiej Bačkiej Topoli. Na cytrze zaczął grać w wieku 10 lat, dwa lata później na skrzypcach. Ukończył 6-letnią edukację muzyczą w 3 lata, po czym zaczął koncertować grając z wieloma słynnymi muzykami i zespołami.

A Madárnak



   Podczas koncertu w Müpa 27 lutego 2015 roku miałam wrażenie, że zabiera nas w podróż do wnętrza własnej duszy. Nie ważne z kim muzyk wychodzi na scenę- efekt jest zawsze taki sam. Tworzy czysty, niczym niezmącony świat emocjonalny, własny rodzaj muzyczny, który jest w stanie dzielić z ludźmi podzielającymi jego odbiór rzeczywistości.
   Tym razem na pianinie towarzyszył mu Balázs János, na tombaku zaś pochodzący z Iranu Mohammad Reza Moratzavi. Mohammad wystąpił również jako solista tworząc swoistą dyskotekę rytmów używając tylko i wyłącznie jednego bębna. Efekt był oszałamiający szczególnie w momencie, gdy cała ogromna gala teatralna została zatopiona w dźwięku podobnym do startującego samolotu, tremolo raz wznoszące, raz opadające, z całą paletą głośności sprawiło, że ze statku podwodnego dryfującego w najgłębszych otchłaniach oceanu, wznieśliśmy się w przestworza aż do kosmosu, a może i dalej.

Ébredni




Okładka płyty "Végtelen / Infinity"




    Lajkó skomponował muzykę do paru sztuk teatralnych, choreografii, musicalu Wheels (reż. Đorđe Milosavljević), ponadto jego autorstwa jest również hymn festiwalu kulturalnego „Sarajewska Zima”, Udzielał się również jako aktor w filmach np. Kornéla Mundrucsó pt. „Delta” (film wygrał małą nagrodę w Cannes, był nominowany do Złotej Palmy, wygrał Węgierski Festiwal Filmowy, podczas którego Lajkó został również nagrodzony za najlepszy soundtrack oryginalny).

   Pełną dyskografię znaleźć można na jego oficjalnej stronie internetowej:

piątek, 27 lutego 2015

Anna and the Barbies

   Zespół ten porównałabym do trochę nowocześniejszej i bardziej ekstrawaganckiej wersji polskiego „Hey”. W ostatnich latach osiągnął on sporą popularność na węgierskiej scenie muzycznej. Pásztor Anna- autorka tekstów i raperka, niczym Kasia Nosowska wraz ze swoim bratem Pásztorem Sámuelem, gitarzystą piszącym również również teksty, wprowadzają nas do świata swoich przeżyć, opisują codzienne życie, emocje, nastroje. Drobne zdarzenie może być przyczyną nowego tekstu, nad wszystkim góruje jednak potrzeba kochania, oraz chęć dzielenia się miłością do świata. Całość jest nieco surrealistyczna, a w każdej piosence kryje się drobne przesłanie, wiadomość mająca ubarwić nasz świat.

   Po krótkim 2, 3 miesięcznym okresie prób zespół zaczął koncertować. Już po trzecim występie, mieli możliwość zorganizowania pełno formatowego koncertu w Moulin Rouge w towarzystwie wielkoformatowych gwiazd, podczas którego zostali zauważeni przez angielskiego menadżera, z którego pomocą ukazał się ich pierwszy krążek pt. Passionfruit. 


Álmatlan




   Każdy członek zespołu zasługuje na uznanie. Do składu podstawowego należą: Hernádi David- gitara basowa, Vaghy Tomi – klawisze, flet, oraz Bubno Márk- perkusja. Materiał ten podchwyciło wydawnictwo węgierskie CLS, z którym wkrótce rozpoczęli współpracę o utworzeniu zespołu i nagraniu płyty węgierskojęzycznej. We wrześniu 2007 roku powstała pierwsza Węgierska płyta pt. Medalion, i przygotowano klip do utworu pt. Tangó. W 2008 roku przygotowano drugi klip do utworu Álmatlan, który dostał się do 50 najlepszych utworów MTV, następnie wystąpili jako zespół poprzedzający Lenny’ego Kravitza. Kolejnym klipem, który dostał się do repertuaru MTV i VIVY był Nyuszika. Następnie ich popularność tylko rosła, utwory zaczęły pojawiać się w radiu, wystąpili na scenie Papp László Sportaréna, gdzie została przygotowana animacja 3D do piosenki Don’t fit in. Obecnie są zaliczani do jednego z najczęściej koncertujących zespołów na Węgrzech.


Márti dala 



   Podczas koncertu 24 lutego 2015 roku w Pałacu Sztuk- Művészetek Palotája dzielili się licznymi opowieściami, śmiesznymi anegdotami oraz wspomnieniami z wcześniejszych wystąpień, a niepowtarzalna atmosfera dodatkowo została ubarwiona dekoracjami świetlnymi, dzięki nowoczesnej technologii budynku teatralnego MŰPA. Wtedy właśnie perkusista Bubno Marci wystąpił również w roli wokalisty, dzięki czemu mogliśmy odkryć, że posiada on pełny głos ciekawej i niesamowitej barwy. Również i Pásztor Sámuel przedstawił utwór całkowicie swojego autorstwa, różniący się nieco stylistyką od pozostałych, w nieco bardziej rockowym tonie.





rodzaj: rock, pop- rock, alternative pop