środa, 30 grudnia 2015

Vujicsics együttes, serbskie tradycje i węgierska muzyka

Vujicsics Tihámer – wspomniany w poprzedniej notce jako główna pomoc i siła sprawcza powołująca do działania zespół Söndörgő jest osobą niezwykłą. W artykule zapowiadającym koncert zespołu w Müpa został opisany nie tylko jako kompozytor, badacz muzyki ludowej i jednoosobowa instytucja narodowa, ale też, a może i przede wszystkim jako przystojny, krudyjsko- bohemiczny (Krúdy Gyula to jeden z poczytniejszych autorów piszących na Węgrzech), magik muzyczny o czystym sercu.

W 2014 rok był bardzo ważnym rokiem dla zespołu- nie dość, że był to czas, kiedy obchodzili oni 40-lecie swojego istnienia, to na dodatek, wtedy właśnie otrzymali Nagrodę Kossutha- (jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Węgrzech).
Grupa Vujicsics nieodłącznie kojarzy się z tradycjami serbsko- chorwackimi. Ich głównym zajęciem jest rozpowszechnianie, nauczanie i utrwalanie tożsamości i samoświadomości tych narodów na terytorium kraju węgierskiego. Udaje im się to na tyle skutecznie, że zdobyli wielu słuchaczy zarówno w kraju jak i za granicą i to nie tylko tych zainteresowanych kulturą serbii, chorwacji i węgier, ale i najzwyklejszych miłośników muzyki folkowej.
Swój repertuar opierają na tekstach pieśni zebranych przez Bartóka Bélę.

Krótka historia zespołu:

Grupa powstała w Pomáz w 1975 roku, mieścinie leżącej w bardzo niedalekiej odległości od Szentendre.
Gdzie jest Pomáz? :



Wtedy właśnie w rezultacie swojej pracy badawczej w poszukiwaniu tradycji południowo -Słowiańskich Vujicsics Tihamér założył grupę Vujicsics Együttes.
Zespół powstał w dosyć sprzyjających warunkach: był to czas rozwoju działającego od niedawna w okolicy domu tańca. Dodatkowo na wizerunek grupy pozytywnie wpływał fakt  prowadzenia działalności w obronie kultury religijnej, muzycznej i językowej mniejszości serbskich zamieszkujących pobliskie miejscowości. 
Cel grupy był od początku jasno określony: muzycy postanowili bronić tradycji, wybierając drogę opracowywania i dalszego przekazywania twórczości południowych Słowian w taki sposób, by mogli się nią cieszyć i rozumieć również i współcześni słuchacze.

Słowa w tym właśnie tonie wypowiedział Eredics Gábor 14 marca 2014 roku podczas uroczystego wręczania nagrody Kossutha węgierskiej MTI. 

„Nie chcemy tylko ożywiać tradycji, chcemy by muzyka małych wiosek była łatwa i dostępna do słuchania dla wszystkich”




1981 - pierwsza płyta zespołu


utwór z pierwszej płyty:




rodzinny koncert z Söndörgő


Członkowie zespołu chodzili do jednej szkoły. Wspólna pasja - miłość do muzyki ludowa stała się motywacją walki w imieniu wartości. Wiedzieli, że jeżeli oni tego nie zrobią – nikt nie obroni tradycji serbów żyjących w pobliskich miejscowościach. Była to myśl, która dodawała im sił i zapału do tworzenia nowych płyt i kompozycji.

Członkowie zespołu:
Borbély Mihály, Eredics Gábor, Eredics Kálmén, Brczán Miroszláv, Szendrődi Ferenc i Eredics Áron. W 2006 roku po śmierci Győri Károlya do zespołu dołączył nowy, znakomity skrzypek – Vizeli Balázs. Wśród wokalistów mających okazję występować z zespołem, znaleźli się, wśród nich np. Greges Marica, Gyenis Katalin, Radics Ibolya czy Sebestyén Márta. 

Vujicsics Együttes zyskał uznanie na scenie muzycznej i z powodzeniem koncertuje na całym świecie. 


Poniżej jubileuszowy koncert w Akademii Muzycznej,
miłego słuchania!
:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz