sobota, 21 marca 2015

Amadinda


   Amadinda to założony w 1984 roku, zespół muzyków grających na instrumentach perkusyjnych. Jego nazwa pochodzi od instrumentu muzycznego z Ugandy. W swoim dorobku posiadają m.in. nagrodę Kossutha i Liszta Ferenca. 
   Gółwnym celem zespołu Amadinda jest zachowanie i ochrona kultury muzyki perkusyjnej jak i prezentacja  w kraju i za granicą słynnych kompozycji przeznaczonych specjalnie na ten instrument. W swoim dorobku mają np. utwory takich artystow jak Johnny Cage, Ligeti György i Steve Reich. Wielu twórców pisało swoje utwory przeznaczając je specjalnie dla tego zespołu, byli to m. in. Johnny Cage, Kocsis Zoltán, Holló Aurél, Váczi Zoltán czy Dukay Barnabás.
   Badania kultur perkusyjnych zespoł rozpoczął w połowie lat 90 prezentując utwory muzyczne z różnych okresów historii muzyki. Członkowie zespołu podejmowali ponadto własne działania kompozytorskie,a w wyniku tych starań powstał repertuar, z którym Amadinda, podczas 30 lat, zwiedziła 4 kontynenty, odwiedzając 33 kraje.  
Ich twórczość została utrwalona na ponad 30 płytach, z których za najwartościowsza to seria 6 płyt, na których można usłyszeć wszystkie dzieła Johnego Cage’a na instrumenty perkusyjne.

They are among the most dazzling percussionists you might hear this side of Bali.
The Guardian, London"



W skład zespołu Amadinda wchodzą muzycy Szkoły Muzycznej im. Liszta Ferenca:

Rács Zoltán – profesor Uniwersytetu Ferenca Liszta w Budapeszcie, założyciel grupy, tympanista, kierownik UMZE, częsty członek jury międzynarodowych konkursów perkusyjnych, organizator kursów.
Holló Aurél- nauczyciel budapesztańskiej Szkoły Muzycznej i Gimnazjum, i na Uniwersytecie, przygotowywał kompozycje na klasyczne konkursy muzyczne
Bojtos Károly- nauczyciel miejskiej szkoły muzycznej Dunaharaszti, kierownik badań i programów muzycznych, kierownik logistyczny ds. koncertów
Váczi Zoltán – kierownik tradycyjnych badań muzycznych.



   Zespół Amadinda  11.03.2015 roku wystąpił w kinoteatrze Urania. Z racji względnie wczesnej pory występu, by on przeznaczony głównie dla młodszych widzów i przez nich właśnie zdominowana była publiczność. Okazja jednak była niebanalna: 31 rocznica powstania zespołu to poważny powód do świetowania.
   Jak wiadomo zespół ten wiele podróżował, sadzę ze koncert miał za zadanie choć po cześci przybliżyć nam świat miejsc, które odwiedzili. Mogliśmy z bliska podziwiać instrumenty z Kraju Basków czy Ugandy, usłyszeć fragmenty muzyki hiszpańskiej z akcentami flamenco i grą na cajonie, a także wsłuchać sie w kompozycje rodem z thaiti. Nie zabrakło też i standardowych kompozycji klasycznych kompozytorów granych na marimbach i wibrafonach: Jan Sebastian Bach, Claude Debussy oraz Scott Joplin z elementami ragtimu skutecznie zarysowali panorame historii muzyki akcentując jej najważniejsze punkty. Atmosfera koncertu była tak dobra, że na koniec występu scena przepełniona była szalejącymi dziecmi, tańczacymi do pełnego energii rytmu granego przez jak zwykle niezawodny zespół Amadinda.

Zdjecie zrobione mimo zakazu ^^


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz