wtorek, 3 marca 2015

Naplegenda

   „Węgierski Narodowy Zespół Ludowy” – „Magyar Állami Népi Együttes” pod przewodnictwem Nikoli Parov wystawił przedstawienie łączące taniec, motywy pierwotne, muzykę popularną, elementy węgierskiej kultury ludowej oraz minimalistyczną, aczkolwiek bardzo udaną scenografię z licznymi efektami dźwiękowo- świetlnymi. Obok dynamicznego tańca przedstawienie jest oparte na muzyce etnicznej, a do głównych instrumentów należy saksofon, perkusja, flet poprzeczny oraz liczne współczesne efekty dźwiękowe. Przestawienie to wybór kreatywnych scenek, każda ma inny charakter i nastrój oraz prezentuje inny etap życia ludzkiego. Raz oglądamy walki wojowników, by zaraz potem przenieść się do wioski tańczących i cieszących się życiem dziewcząt. Osobiście najbardziej przypadła mi do gustu część stepowana z muzyką współczesną, oraz scena prezentująca człowieka opuszczającego kraj.^^
„Naplegenda” to pełne energii widowisko składające się w harmoniczną całość. Co istotne warto również zwrócić uwagę na liczne nawiązania do elementów tradycji węgierskiej i muzyki ludowej.



Całość składa się z dwóch aktów:
I. Wschód, Południe, Zmierzch, Noc
II. Pelnia Księżyca, Zaćmienie Słońca, Zachód Słońca


„Węgierski Narodowy Zespół Ludowy” – „Magyar Állami Népi Együttes” został założny w 1950 przez Rábai Miklósa celem ochrony węgierskiej kultury ludowej, tradycji i zwyczajów. Do jego głównych zadań należy badanie, rozwój i przekazywanie tradycji. Ich sztuka była wielokrotnie wystawiana w miastach, halach koncertowych , miejscach rozrywki. Początkowo było traktowane jako egzotykum, następnie zaś, po tym kraj i Europa zwróciły się w stronę folkloru zespół zaczął się rozwijać, pracując nad ulepszeniem każdego ze swych trzech oddziałów (taniec, muzyka i śpiew), a tym samym zaczął zdobywać coraz większą popularność. 

Autorka „Naplegendy” – Nikola Parov to pochodząca z Bułgarii kompozytorka, oraz wszechstronnie uzdolniony muzyk i producentka. Uczyła się gry m.in. na pianinie i wiolonczeli. Była członkiem zespołu Zsarártnok – (łączącym muzykę bałkańską, bułgarską, romańską, serbską, chorwacką, macedońską, albańską, grecką i innych narodowości). To ona wraz z Michaelem Flatley nagrała płytę „Riverdance” gdy w latach 80 całą swoją uwagę skoncentrowała na muzyce celtyckiej i irlandzkiej. W 2000 roku na prośbę Węgierskiego Narodowego Zespołu Ludowego i Sebő Ferenca skomponowała muzykę do projektu „Naplegenda” łączącego tradycje Doliny Karpackiej, kultury tańca i muzyki ludowej. W swej twórczości łączy wiele elementów dążąc do wyrobienia własnego stylu: poczynając od ochrony tradycji i kultur muzycznych różnych narodów, przez grę na różnych instrumentach ludowych (jak buzuki, kavai), na twórczości kompozytorskiej kończąc.

Przedstawienie odbyło się 3 marca 2015 roku w Pałacu Sztuk Művészetek Palotája.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz